ייעוץ התנהגותי לחתולים

  ייעוץ התנהגותי לחתולים
ברוב מקרי בעיות ההתנהגות של חתולים, אנשים לא יודעים למי לפנות. במקרה של כלבים קל למצוא כתובת מתאימה – מאלף כלבים, אך רק מעטים יודעים על האפשרות של ייעוץ התנהגותי לחתולים.

ייעוץ התנהגותי לחתולים בא לסייע בפתרון בעיות התנהגות של חתולים.  הבעיות יכולות להיות מגוונת, כמו למשל עשיית צרכים מחוץ לארגז החול, תוקפנות, פחדנות מוגזמת, ליקוק עצמי קיצוני או שריטת רהיטים.  הייעוץ בא לתת לבעלים פתרונות סביבתיים והתנהגותיים לבעיית ההתנהגות של החתול שלהם.  לפעמים מספיק שינוי קטן בסדר היום של הבעלים או בסידור הבית, כדי לפתור את בעיית ההתנהגות.  לפעמים הפתרון דורש השקעה רבה יותר, כמו למשל פינוי זמן למשחק יומיומי עם החתול או להרגלה להברשה, למשל.

משחק אינטראקטיבי עם בעליה סייע לתולי להסתגל לביתה החדש ולחתולה הנוספת בבית.

משחק אינטראקטיבי עם בעליה סייע לתולי להסתגל לביתה החדש ולחתולה הנוספת בבית.

פגישת ייעוץ התנהגותי מתחילה בתחקור הבעלים על כל ההיסטוריה הידועה של החתול באופן כללי, ועל ההיסטוריה של בעיית ההתנהגות באופן ספציפי.  למשל, לגיל בו גור החתולים הופרד מאמו ומאחיו יש משמעות לגבי התנהגותו עם אנשים ובעלי חיים בהמשך חייו.  גורים אשר הופרדו מאמם ומאחיהם בגיל צעיר (לפני גיל חודשיים-שלושה) לרוב ישחקו בצורה אגרסיבית יותר, ולא ידעו לתקשר בצורה טובה עם סביבתם.  רבים מהם נוטים לנסות לינוק מאצבעות או בגדים לכל אורך חייהם, דבר אשר יכול להוות מטרד או אפילו סכנה בריאותית עבורם.

גבי נהג להשתולל ולתקוף בכל פעם שהוא ראה את הכלוב.  אחרי מעט עבודה, הכלוב הפך למקום שינה מועדף עליו.

גבי נהג להשתולל ולתקוף בכל פעם שהוא ראה את הכלוב.  אחרי מעט עבודה, הכלוב הפך למקום שינה מועדף עליו.

לאחר התחקור ההתנהגותי מגיע שלב ההדרכה לפתרון הבעייה.  בחלק מהמקרים מומלץ לבצע שינוי קטן בסידור הבית, כמו למשל להרחיק את כלי המים והאוכל של החתול מארגז החול שלו, או למקם מתקן גירוד אטרקטיבי בקרבת הספות בסלון.  שינוי קל בסדר היום של החתול ובעליו יכול לכלול הוספת זמן משחק אינטראקטיבי למשך כמה דקות במהלך היום.  במקרים אחרים יש צורך בשינוי יותר משמעותי, אשר דורש השקעת זמן רב מצד הבעלים.  למשל, חתול פעיל מאד לא יסתפק רק בכמה דקות משחק, אלא צריך אפשרות לשחק פעמים רבות במהלך היום.  במקרה כזה יש לפנות זמן רב יותר למשחק עם החתול, ולפזר את זמני המשחק לאורך כל היום.

מיכאלה משחיזה את ציפורניה על השטיח במקום במתקן הגירוד הייעודי.

מיכאלה משחיזה את ציפורניה על השטיח במקום במתקן הגירוד הייעודי.

ישנן גם דרכים לפתרון הבעייה אשר דורשות פחות פעילות יזומה של הבעלים.  למשל, אפשר להשאיר לחתול צעצועים במקומות שונים בבית, או אפילו להחביא אותם עבורו.  כמו כן, ישנם צעצועי האכלה שונים אשר משחררים חטיף או גרגר אוכל כאשר החתול משחק איתם.  אמנם רוב הצעצועים הללו מיועדים לכלבים, אך הקטנים שבהם מתאימים גם לחתולים, ומאד עוזרים בצמצום בעיות הנובעות משעמום.

במקרים קשים יהיה צורך בטיפול תרופתי לפתרון בעיית ההתנהגות.  טיפול תרופתי תמיד יהיה תוך כדי התייעצות עם וטרינר, רצוי וטרינר מומחה לבעיות התנהגות.  ישנם חתולים אשר יזדקקו לטיפול תרופתי לכל אורך חייהם, בעוד אחרים יקבלו טיפול תרופתי לתקופה מוגבלת.  בנוסף לטיפול תרופתי קונבנציונאלי, ישנן אפשרויות של טיפול אלטרנטיבי, וטיפול באמצעות פרומונים המסייעים להרגעה כללית של החתול.

לולי נהגה ללקק ולגרד את עצמה בצורה קיצונית, ויצרה לעצמה קרחות.  טיפול התנהגותי בשילוב תרופות פסיכיאטריות אפשרו לפרווה שלה לצמוח מחדש.

לולי נהגה ללקק ולגרד את עצמה בצורה קיצונית, ויצרה לעצמה קרחות.  טיפול התנהגותי בשילוב תרופות פסיכיאטריות אפשרו לפרווה שלה לצמוח מחדש.

במקרים רבים אני ממליצה גם על אילוף החתול.  כן, בהחלט ניתן לאלף חתולים, אם יודעים איך לעשות זאת.  למשל, במקום להאבק עם החתול ולהכניסו בכח לכלוב לפני ביקור אצל הוטרינר, אפשר ללמד אותו להכנס לכלוב באופן עצמאי.  אם החתול נוהג להציק לבעלים בזמן שהם אוכלים, אפשר ללמד אותו שהרבה יותר כדאי לו לשבת במקום אחר בזמן הארוחה.  אם החתול מאד סקרן לגבי העולם שמחוץ לבית אך הבעלים חוששים לתת לו לצאת לבד אפשר ללמד אותו ללכת עם רתמה ורצועה ולהוציא אותו לטיולים באופן יזום.  אם החתול סתם משועמם, אפשר ללמד אותו טריקים שונים אשר יעייפו אותו פיזית ומנטלית.  חתולים הם בעלי חיים חכמים ביותר, ולומדים במהירות.  העבודה איתם היא באמצעות חיזוקים חיוביים בלבד, ותמיד יש להם את האפשרות להפסיק כשנמאס להם מה"שיעור".

בואי לומדת לגעם עם האף בקצה המקל.  באמצעות פעולה כזו אפשר ללמד חתולים פעולות רבות.

בואי לומדת לגעם עם האף בקצה המקל.  באמצעות פעולה כזו אפשר ללמד חתולים פעולות רבות.

חזרה
שתף בפייסבוק