top of page

בחירת החתול המושלם (עבורכם)

מזל-טוב, החלטתם לאמץ חתול. כבר הכנתם את הבית לקראת בואו של בן המשפחה החדש, ועכשיו כל מה שנותר הוא לבחור את החתול המושלם. אבל, איך תדעו איזה חתול הוא המושלם בשבילכם?


נכון שקשה לעמוד בפיתוי ולקחת גור צעיר, אך כדאי לדעת שחתול אשר מופרד מאמו ואחיו לפני גיל 3 חודשים עשוי לפתח בעיות התנהגות כשיגדל. מגדלים אחראיים של חתולים גזעיים לא מוכרים את הגורים שלהם לפני גיל זה. הקשר עם האם והאחים חשוב להתפתחות של התנהגות נורמלית בחתולים. חתולים אשר מופרדים מוקדם מדי לא לומדים "נימוסים חתוליים" בצורה נאותה, ועשויים להיות תוקפניים כלפי אנשים או בעלי חיים. ניתן לאמץ גורים יתומים או גורים שאמם נטשה אותם בגיל מוקדם יותר, אך חשוב להיות מודעים להשפעת הגיל על ההתנהגות.

 

גורים נוטים להיות פעילים הרבה יותר מחתולים בוגרים. לעיתים קרובות ניתן לראות גורי חתולים המתרוצצים בכל הבית כאחוזי תזזית. בחלק גדול מהחתולים התנהגות זו מצטמצמת עם הגיל, אך ישנם חתולים אשר ממשיכים לשחק ולהשתולל גם כאשר הם בוגרים. אם אין לכם אפשרות לשחק עם הגור כל כמה שעות, ייתכן וכדאי לכם לשקול אימוץ חתול בוגר ורגוע יותר.

 

חתול בוגר הספיק להקשר לטריטוריה שלו, והעברתו לבית חדש עשוייה להיות קשה עבורו. ניתן להקל על המעבר על-ידי הבאת חפצים אשר מוכרים לחתול מביתו הקודם.  כמו כן, לחתול בוגר יש כבר הרגלים מושרשים, אשר ייתכן ולא יתאימו לכם. כדאי לבוא ולראות את הבית שממנו מאמצים את החתול. באופן זה, גם אם הבעלים הקודמים מכחישים זאת, תוכלו לראות האם מוסרים את החתול עקב בעיית התנהגות. אם הרהיטים מלאי שריטות, יהיה צורך ללמד את החתול להשתמש בעמוד גרוד במקום ברהיטים. אם בני הבית מלאי שריטות, אפשר להניח שהחתול תוקפן כלפיהם, ויש סיכוי סביר שהוא יהיה תוקפן גם כלפיכם. אם יש ריח או כתמים של שתן במקומות שונים בבית ייתכן והחתול לא משתמש בארגז בצורה קבועה, או מתיז שתן לסימון הטריטוריה.

 

בחתולים גזעיים ניתן לראות נטייה לאופי מסויים. למשל, חתולי רגדול הם חתולים רגועים יחסית, ונוחים מאד עם ילדים. לחתולים סיאמיים ולחתולים אורינטליים נוספים יש נטייה להיות קולניים יותר מאשר חתולים אחרים. דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא כמות הטיפול שהחתול ידרוש. חתולים פרסיים או חתולים אחרים עם פרווה ארוכה או בינונית דורשים הברשה תכופה. מגדלים אחראיים בודקים את ההורים למחלות גנטיות ומחלות מדבקות שונות, אך לא כל החתולים הגזעיים (בעיקר אלו ללא תעודות) עברו בדיקות כאלו. כדאי לברר אילו מחלות נפוצות בגזע המועדף עליכם, ואילו מגדלים בודקים את חתוליהם.

 

גם בחתולים מאותו גזע, כמו גם בחתולים מאותה המלטה ניתן לראות הבדלים באופי. ישנם חתולים רגועים יותר, ולעומתם אחרים פעלתניים ותזזיתיים. חלק מהחתולים דורשים תשומת לב רבה, בעוד אחרים שומרים על ריחוק מסויים. לפני שתבחרו בחתול, כדאי שתחשבו על אורח חייכם ועל העדפותיכם - האם אתם מעדיפים חתול אשר ישב בחיקכם כל היום ויגרגר או חתול אשר יהיה מאושר ביותר אם תעזבו אותו לנפשו.

 

שיקול נוסף הוא בעלי חיים אחרים אשר חיים איתכם בבית. חתול קיים בבית לא תמיד יהנה מהחברה, או שלא יאהב את החתול הספציפי אשר בחרתם.  אם החתול שאתם מביאים יאלץ לחיות עם כלב, כדאי לוודא שהכלב לא תוקפן לחתולים, וכן מומלץ לקחת חתול אשר גדל עם כלבים. מכיוון שחתולים טורפים בעלי חיים קטנים, יש לוודא שאין לחתול גישה לכלובים של מכרסמים, ציפורים, שרקנים, ארנבות, צ'ינצ'ילות  ואפילו ארנבונים. גם אם החתול לא יוכל לפתוח את דלת הכלוב, בעלי חיים אלה יחיו בפחד מתמיד אם הם יראו את החתול אורב להם כל היום.

 

ילדים קטנים לא תמיד יודעים איך להתנהג עם בעלי חיים. הם עשויים למשוך בזנב של החתול, למרוט לו את הפרווה, או לרדוף אחריו ממקום למקום. חשוב לדעת שחתול אשר מרגיש מאויים עלול לתקוף, גם אם הילד עדיין לא נגע בו. כאשר חתול תוקף, הוא משתמש בציפורניו ובשיניו, ועלול לפצוע.

 

אם אתם מאמצים או רוכשים חתול מעמותה או מאדם פרטי, רצוי להשתמש במזון ובחול אליהם התרגל כבר החתול, דבר אשר ימנע בעיות צרכים שונות. כמו כן, מומלץ לקחת עם החתול פנקס חיסונים מעודכן, כך שתדעו מתי על החתול לעבור חיסונים וטיפולים שונים. כדאי לקחת את החתול לבדיקה וטרינרית, כדי לוודא שהוא בריא. דבר זה חשוב במיוחד בבתים בהם יש חתולים נוספים, אשר עשויים להדבק מחתול חולה.

bottom of page