top of page

משעמם לי!
או חשיבות המשחק בחיי הכלב

כלב בית ממוצע מבלה את רוב שעות היממה ללא בעליו, או ללא אינטראקציה איתם. כאשר בני הבית נמצאים בעבודה, בביה"ס או בפעילויות שונות. ברוב המקרים הכלב נשאר סגור או קשור, בבית או בחצר. אם תוסיפו לכך את שעות הלילה, בהן רוב בני הבית ישנים, על הכלב להעסיק את עצמו לפחות 16 שעות ביממה, וברוב המקרים אף זמן רב מכך. לכן, כלבים רבים סובלים משעמום. חלקם יבלו את הזמן בשינה, בעוד אחרים ימצאו להם תעסוקה - לעיסת חפצים, חפירה בגינה ועוד. בכדי למנוע דברים לא רצויים, חשוב לספק לכלב תעסוקה גם כאשר הוא נשאר לבדו, וכאן בא מקומם של הצעצועים השונים.

הכלב הנו בעל חיים חברותי וחכם, וככזה, הוא זקוק לחברה ולגירויים אינטלקטואליים. בנוסף, כלבים, כמו רוב בעלי החיים המבוייתים, הנם ניאוטניים, כלומר הם שומרים על תכונות גוריות גם כאשר הם בוגרים. אחת מתכונות אלו היא הצורך במשחק. כאשר הכלב מגיע לבגרות, הצורך שלו במשחק מצטמצם, ושונה מכלב לכלב, ומגזע כלבים אחד למשנהו. חלק מהכלבים הבוגרים כמעט ולא מתעניינים במשחקים, בעוד אחרים לא מפסיקים לחפש לעצמם צעצועים חדשים. בגורים, משחק חיוני ללמידת יכולתיהם הפיזיות והמנטליות. כגורים צעירים, באמצעות משחק הם משפרים את הקואורדינציה שלהם. כמו כן, המשחק מאפשר להם ללמוד כישורים חברתיים אשר ישמשו אותם בהמשך חייהם. אחד מכישורים אלו הנה היכולת לשלוט בעוצמת הנשיכה שלהם כך שהיא לא תפצע או תכאיב לאחרים (bite inhibition).

נהוג לחלק משחק ל-2 סוגים: משחק חברתי (social play) ומשחק עם עצמים שונים (object play):

משחק חברתי הוא משחק בין 2 פרטים או יותר. משחק כזה יכול להיות בין הכלב לכלב אחר, בינו לבין אדם, או בינו לבין בעל חיים אחר לגמרי, כדוגמת חתול. לפני תחילת המשחק, הכלב יראה לפרט השני שכוונתו לשחק. ישנן כמה צורות בהן כלבים עושים זאת, כולל השתחוות (play bow), "פרצוף משחק" (play face), התקרבות והתרחקות, גרוד באמצעות כף רגל קדמית ועוד. סימנים אלו נועדו להראות לפרט השני שהכלב לא מתכוון לריב, אלא לשחק. בזמן המשחק, הכלב מראה התנהגויות שונות אשר לקוחות ממגוון ההתנהגויות החברתיות בין כלבים, אך הוא לא תמיד יבצע אותן בשלמותן. למשל, כלב יכול לבצע סדרה של שלבים מתוך קרב בין כלבים, אך הוא לא יפצע את הכלב השני. לעיתים קרובות, כלבים "מחליפים תפקידים" במהלך המשחק, כך שלפעמים אחד רודף אחרי השני, ולפעמים השני רודף אחרי הראשון.

למרות שמשחק חברתי לא רציני באותה מידה של התנהגות דומה שלא בזמן משחק, עדיין יש לו חשיבות רבה.

רצוי שמשחק חברתי עם הבעלים יתבצע באמצעות צעצועים, כדי שהכלב לא ינשך חלקי גוף של הבעלים.

בזמן משחק עם עצמים, הכלב יכול לשחק לבד או עם כלבים אחרים, אנשים או בעלי חיים אחרים. הכלב עשוי לרדוף אחרי כדור ולתפוס אותו בפיו, לשבת וללעוס עצם, או לשחק ב"משיכות חבל" עם בעליו או עם כלבים אחרים. במקרים רבים, משחק עם חפצים מדמה התנהגות ציד בכלב.

צעצוע טוב נועד להעסיק את הכלב, ולכן יש להתאים את הצעצוע אותו רוכשים להעדפותיו של הכלב. חלק מהכלבים משחקים עם צעצועים רק עם בעליהם, או רק כאשר יש אוכל בתוך הצעצוע. בחנויות ניתן לרכוש מגוון גדול של צעצועים לכלבים. להלן פירוט של כמה מהם:

  • עצמות דחוסות - ברוב המקרים, עצמות אלו עשויות עור פרה מעובד, אך ניתן למצוא גם כאלו העשויות עור באפלו או חומרים אחרים. צעצועים אלו מגיעים בצורות שונות - עצם, סיגר, חישוק, כדור ועוד. כאשר הכלב לועס צעצוע כזה, הצעצוע מתרכך, והכלב מסוגל לתלוש ממנו חתיכות קטנות. חשוב להתאים את גודל העצם לכלב, וכן לשים לב לקצב בו הכלב מסיים עצם כזו. ישנם כלבים אשר בולעים עצמות כאלו בשלמותן, דבר אשר עלול לגרום לחסימות מעיים או בעיות רפואיות אחרות, בעיקר כיוון שעצמות אלו מתנפחות ומתרחבות כאשר הן רטובות, למשל בתוך קיבת הכלב.

  • צעצועי לעיסה טבעיים - צעצועים אלה עשויים מחלקים מיובשים של בעלי חיים שונים. פשט לתהליך הייבוש עצמו, הם אינם מעובדים, ולכן בריאים יותר מעצמות דחוסות.

  • כדורים מסוגים שונים - כלבים רבים נהנים לשחק עם כדורים שונים. רצוי להשתמש בכדורים המיועדים לכלבים, אז הסיכוי שהכלב יצליח לתלוש חתיכות קטנות ולבלוע אותן נמוך יותר.

  • צעצועים שונים לניקוי שיניים - ישנם צעצועי גומי אשר בנויים כך שהם ישפשפו לכלבים את השיניים וינקו אותם. בנוסף, ניתן לרכוש צעצועי לעיסה שונים אשר מכילים אנזימים לניקוי השיניים, בדומה למשחת שיניים המיועדת לחיות מחמד. כמו כן, ישנם חבלים דנטליים בגדלים שונים, כאשר בחלקם משולבים צעצועי גומי לניקוי השיניים או דובים שונים. במידה והכלב פורם חבלים, יש להקפיד ולסלק חוטים שהשתחררו בכדי למנוע מצב בו הכלב יבלע חוטים אלו, ולא להשאיר לו את הצעצוע ללא השגחה.

  • צעצועים מצפצפים - ישנם צעצועים מסוגים שונים אשר מצפצפים כאשר הכלב לועס אותם.

  • צעצועי האכלה - ישנם סוגים שונים של צעצועי האכלה, כדוגמת Kong, כדורי אוכל, בקבוק האכלה ועוד. צעצועים אלו מפעילים לא רק את פיו של הכלב, אלא גם את מוחו, ולכן הם מומלצים במיוחד. על הכלב להתאמץ כדי לקבל מעט מהאוכל שנמצא בתוך הצעצוע. צעצועים כאלו יעסיקו כלב במשך זמן רב. את ה-Kong יש למלא בממרח, בעוד ניתן למלא כדור אוכל או בקבוק האכלה בחטיפים יבשים, בחטיפים רכים או באוכל יבש, ולכן ניתן להשתמש בהם במקום בקערת המזון של הכלב.

 

במקרים רבים, כלב משועמם ימצא לעצמו תעסוקה, אשר לאו דוקא תמצא חן בעיני בעליו. הצעצועים יסייעו לכלב משועמם להעביר את הזמן, ויפיגו את השעמום בשעות הרבות בהן הכלב נשאר לבד. למרות זאת, צעצועים אינם תחליף למשחק חברתי - הן עם בעלי הכלב והן עם כלבים אחרים.

bottom of page