top of page

למה לא להשתמש ברצועה נמתחת

השימוש ברצועה נמתחת מסוכן לכלב, לבעליו ולעוברי אורח. מאמר זה מפרט חלק מהסיכונים והחסרונות שבשימוש ברצועה כזו.

 • הכלב לא יודע מהו גבול הרצועה.  הוא יכול לשוטט סביבכם כרצונו, עד שפתאום הרצועה מגיעה לקצה אורכה והוא מקבל מכה חזקה בצואר.

 • רצועה נמתחת מלמדת את הכלב למשוך ברצועה.  הקפיץ שברצועה יוצר מתח קבוע, שהכלב מתרגל אליו ומפתח בו תלות.  כאשר אין מתח כזה, למשל כשמשתמשים ברצועה באורך קבוע, הכלב, שרגיל להתנגד לקפיץ שברצועה, נשען קדימה ומפעיל לחץ על הרצועה.  כאשר הוא לא מצליח לשחרר עוד אורך מרצועה רגילה הוא נשען חזק יותר ויותר במטרה לנסות ללכת כפי שהוא היה רגיל עד כה.

 • מנגנון הנעילה לפעמים מתקלקל או נשבר.  לרוב, דברים כאלה מתרחשים דווקא כשצריך את מנגנון הנעילה, למשל כאשר הכלב רץ לכביש בדיוק כאשר מגיע רכב.  כלבים רבים איבדו את חייהם בגלל תקלה במנגנון הנעילה של הרצועה.

 • חוסר תשומת לב של הבעלים.  הרצועה הנמתחת מאפשרת לכלב חופש רב יותר, אך גם מגדילה את הסכנה לכלב ולאנשים סביבו.  חוסר תשומת לב רגעית של הבעלים עלולה לגרום לפגיעה חמורה בכלב.  הנה כמה דוגמאות של מקרים שקרו:

  • בטי, כלבת יורקשייר טרייר קטנה הלכה עם בעליה עם רצועה נמתחת לטיול. לאותו הטיול הצטרף נכדם התינוק בעגלה. כאשר הם עברו ליד אחת החצרות, כלב נבח על בטי, והיא נבהלה וקפצה הצידה. בעליה, שהיו עסוים עם הנכד באותו הרגע, לא הספיקו לנעול את הרצועה. קפיצתה של בטי הביאה אותה בדיוק בין הגלגלים הקדמי והאחורי של רכב נוסע, ובטי נדרסה. בדרך לוטרינר היא מתה מפצעיה.
  • קוקו, כלב קבליר קינג צ'ארלס ספאנייל ובעליו יצאו מדירתם בדרכם לטיול. כאשר המעלית הגיעה לקומה שלהם, יצא ממנה אחד השכנים והחל לדבר על בעליו של קוקו. אלה לא שמו לב שבינתיים קוקו נכנס למעלית. דלתות המעלית נסגרו והיא החלה לרדת כאשר קוקו בתוכה, ובעליו בחוץ. הרצועה נמתחה עד קצה אורכה, ולבסוף קוקו נמשך בחוזקה למעלה, מבלי שהיתה לו יכולת להשתחרר - חלק הפלסטיק של הרצועה לא אפשר לה לעבור בין דלתות המעליתץ קוקו נמשך בכח אל החלק העליון של המעלית, ושבר את גבו. הוא נזקק לשיקום ארוך. אילו בעליו השתמשו ברצועה רגילה, זו הייתה נמשכת מבין דלתות המעלית וקוקו לא היה מועף אל התקרה בכח רב.
  • לולה, כלבת לברדור מעורבת, יצאה לטיול עם בעליה. בשל חוסר תשומת לב רגעי של הבעלים, נשמטה להם ידית הרצועה מהיד. לולה, שהייתה כלבה פחדנית מאד, נבהלה מרעש נפילת הרצועה והחלה לברוח. בריצתה, הרצועה המשיכה לפגוע במדרכה מדי כמה צעדים, דבר שרק הגביר את בהלתה של לולה וגרם לה לרוץ מהר יותר. מבחינתה היא ברחה ממשהו מפחיד, שלא הפסיק לרדוף אחריה. עבור כמה דקות עד שעוברים ושבים הצליחו לתפוס את לולה, אשר בשלב זה הייתה היסטרית לחלוטין. בזמן ריצתה, היא חצתה כמה כבישים סואנים והבהילה הולכי רגל רבים. במקרה שלה האירוע הסתיים ללא נפגעים.
  • במהלך טיול, בעליה של קוקה, כלבת לברדור רטריבר, פגשו חברים ועצרו לרגע לדבר איתם. הם לא שמו לב שקוקה החלה לחצואת את הכביש. רגע לאחר מכן, כשהם שמו לב שקוקה נמצאת בצידו השני של הכביש, הגיע רכב אשר לא ראה את החוט של הרצועה הנמתחת. למזלה של קוקה, תושייתם של בעליה הצילו אותה מפגיעה חמורה - הם הספיקו להרים את הרצועה גבוה מספיק כדי שהרכב יוכל לעבור מתחתיה.
 • החוט או הסרט שברצועה עלול לגרום לפציעות שונות. הדבר חמור במיוחד ברצועות בהן יש חוט ולא סרטץ כאשר הכלב רץ והחוט או הסרט משפשפים עור חשוף של אדם, הדבר יגרום לשפשוף המשלוב בכוייה. פציעה כזו כואבת מאד ומחלימה יחסית לאט. הנה כמה דוגמאות לפציעות כאלה:
  • כאשר הבעלים מנסים לתפוס את החוט או הסרט (במקום או בנוסף לשימוש במנגנון הנעילה של הרצועה). במקרה כזה הפציעה לרוב תהיה בכפות הידיים והאצבעות - איזורים רגישים במיוחד.

  • כאשר הכלב חולף על פני עובר אורח. לרוב פציעה כזו תהיה ברגליים. אם אותו אדם לבש מכנסיים ארוכים, סביר להניח שהוא לא ייפצע. לי אישית קרה שהתכופפתי ורצועה של כלב שעבר באיזור שפשפה לי את הצוואר. למזלי הצלחתי לזוז בזמן, לפני שהכלב הקיף אותי לגמרי, ולכן לא נחנקתי מהרצועה.

  • לא תמיד אנשים רואים את הרצועה. הדבר נכון במיוחד כאשר הכלב יחסית רחוק מהבעלים, ובשעות החשיכה. במקרים כאלה אנשים עלולים להתקל ברצועה, ליפול ולהפצע. גם כשאנשים כן רואים את הרצועה, הם עדיין עלולים להתקל בה.

  • הכלב עלול לכרוך את הרצועה סביב חפצים או אנשים. חלק מהכלבים יילחצו מאד כאשר הרצועה שלהם נכרכת סביב חפצים, ומרוב לחץ הם ישתוללו ויסבכו את עצמם עוד יותר. כאשר הכלב נכרך סביב אדם הוא עלול לגרום לו ליפול ולהפצע, במיוד אם הכלב נלחץ מהסיטואציה ומתחיל להשתולל ו/או לרוץ.

 • גם אם מנגנון הנעילה תקין, ואתם שמים לב לכלבכם, רצועה נמתחת לא מאפשרת לכם שליטה על מעשיו. במרחק מכם, הכלוב עלול להקלע למריבה עם כלב אחר, לקפוץ על אנשים, לאכול דברים שעלולים להיות מסוכנים עבורו ועוד. גם כאשר אתם נועלים את הרצועה, היא לא מאפשרת לכם להרחיק את הכלב ממקור סכנה באופן יעיל.

bottom of page