top of page

מאמרים - כלבים

professor_mikey.jpg

כלבים הם בעלי חיים של שגרה. סדר יום קבוע משרה עליהם תחושת בטחון. אבל מה קורה כשהשגרה משתנה לחלוטין? (מאמר באתר "חיי כלב").

שגרה, שינויים ומעברים בכלבים

כמאלפת כלבים, אני שומעת המון סיפורים על כלבים. הרבה מהסיפורים מעניינים, חלקם ממש מרתקים, אבל יש גם כמה וכמה דברים שגויים שאני שומעת בתדירות גבוהה. בכתבה זו אנסה להפריך 10 מהנפוצים יותר שבהם.

מדוע כלבים נובחים ומה ניתן לעשות על מנת להפחית את הרעש, ההפחדה וההפרעה שנביחות עלולות לייצר. (מאמר באתר "חיי כלב").

בחירת כלב נכונה תהפוך את אימוץ הכלב לחוויה טובה שתמשך לאורך כל חייכם המשותפים. מדריך זה יעזר לכם לבחור כלב המתאים לאורח החיים שלכם.

הכלב נחשב כחברו הטוב ביותר של האדם. חנויות החיות מלאות במוצרים שונים המיועדים לכלבים, כאשר חלקם אכן נחוצים בבית אשר בו יש כלב, וחלקם יעשירו את חייו.

השימוש ברצועה נמתחת מסוכן לכלב, לבעליו ולעוברי אורח. מאמר זה מפרט חלק מהסיכונים והחסרונות שבשימוש ברצועה כזו.

כלב בית ממוצע מבלה את רוב שעות היממה ללא בעליו, או ללא אינטראקציה איתם. כאשר בני הבית נמצאים בעבודה, בביה"ס או בפיעלויות שונות, ברוב המקרים הכלב נשאר סגור או קשור, בבית או בחצר. אם תוסיפו לכך את שעות הלילה, בהן רוב בני הבית ישנים, על הכלב להעסיק את עצמו לפחות 16 שעות ביממה, וברוב המקרים אף זמן רב מכך. לכן, כלבים רבים סובלים משעמום. חלקם יבלו את הזמן בשינה, בעוד אחרים ימצאו להם תעסוקה - לעיסת חפצים, חפירה בגינה ועוד. בכדי למנוע דברים לא רצויים, חשוב לספק לכלב תעסוקה גם כאשר הוא נשאר לבדו, וכאן בא מקומם של הצעצועים השונים.

החלטתם להרחיב את כמות ההולכים על ארבע במשפחה ולהוסיף עוד כלב. ההתרגשות גדולה, וכולכם להוטים ללכת ולבחור את הכלב החדש. כולכם, מלבד הכלב הקיים, שלא יודע מה צפוי לו בעתיד הקרוב.

עלי כלבים רבים מתוסכלים מהתנהגות חיית המחמד שלהם. רבים חושבים שהכלב מנסה "להתנקם" בהם על כך שהם משאירים אותו לבד, או שהוא לא מסוגל ללמוד לשלוט בצרכים. אנשים רבים לא מודעים לכך שברוב בעיות ההתנהגות אפשר לטפל, גם ללא מתן תרופות. לרוב, מציאת מאלף/ת טוב וביצוע ההנחיות שלו יגרמו לכך שהכלב אכן יהיה חברו הטוב ביותר של האדם.

להלן מגוון מתכונים למילוי צעצוע האכלה מסוג "קונג".

לא נעים לחזור הביתה ולגלות שהכלב עשה את צרכיו בבית. דבר זה נכון עוד יותר כאשר הבעייה היא כרונית, וקשה במיוחד כאשר הכלב בוחר לעשות זאת על מיטות, ספות, נעליים, בגדים וכד'. לתופעה זו ישנם גורמים שונים, ואופן הטיפול שונה בהתאם לגורם הבעייה.

כלבים מתקשרים זה עם זה במגוון דרכים שונות. התקשורת הקולית שלהם כוללת נביחות, יללות, יבבות ועוד. תקשורת ריח מתבצעת על-ידי סימון טריטוריה באמצעות שתן, צואה, גרוד הקרקע עם הרגליים, התחככות בחפצים וליקוק עצמי והדדי. למרות שדרכי תקשורת אלה מאד מגוונות, עיקר התקשורת בין כלבים מתבצעת באמצעות שפת גוף.

בעליו של שוקו חששו להזמין אורחים הביתה. בכל פעם שנשמע צלצול בפעמון הדלת, שוקו התחיל לנבוח בקולי קולות. ברגע שהדלת נפתחה, הוא היה מתנפל על הנכנסים בנביחות רמות, ואף נשך מספר לא מבוטל של אנשים. במהלך הטיולים, שוקו התנפל על כל כלב שהיה בטווח הראייה שלו.

אנשים רבים נחרדים מהמחשבה על שימוש בכלוב טיסה. מייד חושבים על צינוק קטן וצפוף, בו הם עומדים לכלוא את הכלב. רבים מעדיפים לקשור את הכלב שלהם ברצועה, אפילו שקשירה כזו מסכנת את הכלב הרבה יותר מכלוב טיסה.

כלוב טיסה לכלב או חתול צריך להיות במידה כזו, שבעל החיים יוכל לעמוד, לשבת, לשכב ולהסתובב מצד לצד בנוחות. בהתאם למבנה הכלב, גובה הכלב או אורכו הם עלו שיקבעו את מידת הכלוב הרצוייה עבורו.

אילו דברים צריך לעשות לפני שמטיסים את בעל החיים בתא המטען של המטוס?

ערב חג שני של פסח, ה-14/4/2009 הגיע סוף סוף, היום לו חיכיתי מזה כמה חודשים. היום תתקיים סדנת הריקודים עם כלבים עם אלנה סמוליקובה. אחרי חודשים של הכנות לסדנה זו, סידורים, טלפונים, ויכוחים ובעיקר עבודה קשה, אוכל ללמוד מאלופת צ'כיה, איטליה וצרפת. אוכל לראות איך להגיע לרמת אילוף כזו, ללמוד טכניקות וכל מה שרק אוכל.

האם כלב וחתול יכולים לחיות יחד בשלום?

אבחון התנהגותי נכון הוא חלק מרכזי בפתרון בעיות התנהגות. מאמר זה מתאר מקרה בו כלב אובחן באופן שגוי על ידי מספר בעלי מקצוע שונים, דבר אשר לא פתר את הבעייה. אבחון נכון הביא לפתרון תוך ימים ספורים.

מהי התנהגות קומפולסיבית בכלבים? מה ניתן לעשות עם כלב שמראה התנהגות כזו?

bottom of page