top of page

מה שכל חתול צריך

במדינות רבות בעולם, החתול עבר את הכלב כחיית המחמד המועדפת. חנויות החיות מלאות במוצרים שונים המיועדים לחתולים, כאשר חלקם אכן נחוצים בבית אשר בו יש חתול, וחלקם יעשירו את חיים החתול.

 

  • אוכל: קיימים בשוק סוגי מזון שונים ומגוונים, בקשר רחבה של מחירים ואיכויות.  חשוב מאוד להאכיל את החתול באוכל המיועד לחתולים ולא במזון לכלבים, מפני שהרכיבים של שני מזונות אלו שונים. קיימים רכיבים אשר חיוניים לחתול, ולא נמצאים בכמות מספקת במזון לכלבים. חשוב להתאים את סוג המזון לגילו ולמצבו הבריאותי של החתול. קיימים מזונות לגורים, בוגרים, קשישים, בעלי עודף משקל או חולים. מומלץ להתייעץ עם הוטרינר לגבי סוג המזון המומלץ, ולגבי כמות ההאכלה הרצוייה. אם החלטתם להחליף לחתול את סוג המזון, עשו זאת בהדרגה במשך כשבועיים.

  • קערות מים ואוכל: גם כאן יש מגוון גדול של מוצרים. מומלץ להשתמש בכלים מנירוסטה, מפני שישנם חתולים המפתחים תגובות אלרגיות כאשר נעשה שימוש בקערות פלסטיק. חשוב שהקערות יהיו נקיות, במיוחד אם מאכילים את החתול במזון משומר. יש לספק לחתול מים טריים ונקיים בכל שעות היממה.

  • ארגז חול: ניתן לרכוש עבור החתול צורות שונות וגדלים שונים של ארגזי חול. חשוב להתאים את גודל הארגז לגיל ולגודל החתול. גור צעיר יתקשה לטפס על ארגז בעל דפנות גבוהות - ההרגלים שגור רוכש בגיל צעיר עשויים להשאר איתו לכל חייו, ולכן חשוב שיהיה לו ארגז בעל דפנות נמוכות יותר בשלבים הראשונים. הארגז צריך להיות ארוך ורחב יותר מהחתול, כדי שיהיה לו מקום להסתובב ולחפור בצורה נוחה, ולכן חתול גדול פיזית ידרוש ארגז גדול ומרווח. ישנם חתולים שמעדיפים ארגז פתוח, בעוד אחרים משתמשים רק בארגז סגור. גם אם החתול יוצא החוצה, ולרוב עושה את צרכיו שם, רצוי שיהיה לו בבית ארגז וחול.

  • חול לארגז החול: מגוון סוגי החול גדול מאד. ניתן למצוא חול מבושם, חול מתגבש, חול קריסטלי ועוד. לחתולים יש העדפות שונות לגבי סוג החול, וישנם חתולים אשר מעדיפים סוג חול שונה לשתן ולצואה. יותר קל לנקות חול מתגבש, ולנו יותר נעים הריח של חול המבושם, אך יש חתולים אשר יעדיפו דווקא סוגי חול אחרים. אם הבאתם חתול חדש הביתה, מומלץ לברר עם בעליו הקודמים באיזה סוג חול הם נהגו להשתמש, ולרכוש סוג זה. אם אתם לא רוצים למצוא הפתעות לא נעימות ברחבי הבית, השתמשו בסוג החול שאותו החתול מעדיף.

  • מתקן גירוד: ישנם חתולים שמגרדים את ציפורניהם על משטחים אנכיים, וישנם חתולים אשר מגרדים משטחים אופקיים. חלק מהחתולים מעדיפים לגרד בד, בעוד אחרים מעדיפים עץ. חשוב שמתקן הגרוד יתאים להעדפות של חתולכם, ולא הוא יעדיף להשתמש ברהיטים ובשטיחים. המתקן צריך להיות יציב, כך שלא יתנדנד כאשר החתול משתמש בו, וכן גבוה יותר מהחתול כאשר הוא מתמתח. במיוחד כאשר יש יותר מחתול אחד בבית כדאי להשתמש ב"עץ חתולים", אשר מכיל יותר מסוג אחד של משטח גרוד, וכן מקומות מנוחה בגבהים שונים.

  • כלי הברשה וטיפוח: גם אם לחתול שלכם אין פרווה ארוכה במיוחד, מומלץ להבריש אותה, בעיקר בעונות הנשירה. אם חתולכם משתתף בתערוכות, בוודאי תרכשו עבורו ציוד טיפוח נוסף, בהתאם לסוג הפרווה שלו. מומלץ לצחצח לחתולכם את השיניים באמצעות מברשת רכה (ניתן להשתמש במברשת המיועדת לילדים), תוך שימוש במשחת שיניים וטרינרית.

  • צעצועים: לכל חתול יש את סוג הצעצועים המועדף עליו. יש חתולים אשר יעסיקו את עצמם במשך שעות עם צעצועים או אפילו דברים פשוטים המצויים בכל בית.  למשל, החתולה שלי "גילתה" לאחרונה שניתן לזרוק ולתפוס את סליל נייר הדבק, כמו גם להחביא אותו מתחת ומאחורי הרהיטים...  לעומת זאת, ישנם חתולים אשר ישחקו רק עם צעצועים אינטראקטיביים.  ניתן להכין צעצועים לחתול מחומרים פשוטים וזולים בבית, בתנאי שהחתול לא יבלע את הצעצוע או חתיכות ממנו.

  • כלוב: רצוי שיהיה בבית כלוב כלשהו, למקרה שצריך לנסוע עם החתול או להוציא אותו מהבית מסיבה כלשהי. הכלוב צריך להיות גדול מספיק כך שהחתול יוכל לעמוד, לשבת, לשכב ולהסתובב בו בחופשיות. ניתן להשיג תיקים בעלי דופן רכה, וכן ישנם כלובים בעלי דופן קשיחה. כלובים עם דופן קשיחה ישמרו על החתול במקרה של תאונה במכוניתכם, ומומלץ להשיג כזה שיש בו שני פתחים - בצד הכלוב וכן בחלקו העליון (משם יותר נוח להכניס את החתול). כדי שהחתול לא יברח בכל פעם שהוא רואה את הכלוב, מומלץ להשאיר את הכלוב פתוח במקום נגיש כל הזמן, ואף להאכיל את החתול בתוכו.

  • מיטת חתולים: חתולים ידועים באהבתם למקומות חמימים ורכים. אמנם לא חובה לרכוש (או להכין) מיטה עבור חתולים, אבל רבים מהם יהנו מהבונוס. חשוב שהמיטה תהיה עשוייה מחומרים שלא יזיקו לחתול, ורצוי שהיא תהיה ממוקמת במקום מוגבה מעט, כיוון שרוב החתולים לא מרגישים בנוח כאשר הם נאלצים לישון על הרצפה. כמובן שגם כסא מרופד, מיטה (של בני אדם), ספה או כורסא ישמשו את החתול, גם אם רכשתם עבורו את מיטת החתולים הטובה ביותר.

  • דברים נוספים: חשוב שיהיו בבית מקומות שבהם החתול יוכל להסתתר אם הוא נבהל, ובמיוחד כאשר ישנם בבית בעלי חיים נוספים או ילדים קטנים, אשר עשויים להציק לו. ניתן להשתמש בכלוב פתוח, בעץ חתולים או במדפים גבוהים ויציבים. עבור חתולים רבים, מספיקה גם קופסת קרטון המונחת על צידה. חתולים אוהבים לצפות במתרחש ממקום גבוה, שבו הם מרגישים בטוחים, ולכן צריך לספק להם מקומות כאלו, במיוחד אם אינכם מעוניינים שהחתול יעלה על השיש או על השולחנות.   

   

וכמובן, לא לשכוח לתת לחתול תשומת לב!

bottom of page