top of page

סדנת ריקודים עם כלבים 14/9/2009

ערב חג שני של פסח, ה-14/4/2009 הגיע סוף סוף, היום לו חיכיתי מזה כמה חודשים. היום תתקיים סדנת הריקודים עם כלבים עם אלנה סמוליקובה. אחרי חודשים של הכנות לסדנה זו, סידורים, טלפונים, ויכוחים ובעיקר עבודה קשה, אוכל ללמוד מאלופת צ'כיה, איטליה וצרפת. אוכל לראות איך להגיע לרמת אילוף כזו, ללמוד טכניקות וכל מה שרק אוכל.

לסדנה, אשר התקיימה ב"חוות הדוד משה" בכפר טרומן, הגיעו אלנה, סוזנה המתרגמת, ו-17 אנשים (מתוכם 13 מאלפי כלבים). כל הצופים והמשתתפים הגיעו כדי ללמוד מבחורה צעירה, בת 20, אשר הגיעה לארץ מצ'כיה. הגיעו גם 5 כלבים: קייסי - כלבת הבורדר קולי בת ה-7 של אלנה, ראסטי - כלבת גולדן רטריבר בת 4, נמש - כלבה מעורבת בת 5, מייזי - כלבת רועה גרמני (עבודה) בת שנתיים ומייקי - כלב רועה אוסטרלי בן 6. נמש, מייזי ומייקי שייכים למאלפי כלבים, ויודעים לבצע פעולות רבות.


אלנה התחילה את הסדנה בהסבר מפורט על הסוגים השונים של ריקודים עם כלבים ועל החוקים של התחרויות במדינות אירופה השונות. היא הסבירה והדגימה כיצד היא מלמדת כלבים את התנועות השונות בהן היא משתמשת בריקוד, והדגימה את צורת העבודה שלה עם קייסי.


לאחר הפסקה קצרה, אלנה עבדה מעט עם ראסטי, אשר לא ידעה אף אחת מהתנועות הללו.

תוך דקות ספורות אלנה הצליחה להביא את ראסטי לבצע סיבוב במקום, ולהדריך את בעליה כיצד לעבוד איתה כדי להגיע לתוצאות דומות.

אחרי ראסטי, אלנה בחרה לעבוד עם נמש. מיכל, בעליה של נמש, הדגימה חלק ממגוון הפעולות שנמש יודעת לבצע, ואלנה הדריכה אותה כיצד לשפר תרגילים מסוימים.

הבא בתור היה מייקי, הכלב שלי. מייקי סובל מבעיות גב, ולכן מגוון הפעולות שהוא מסוגל לבצע מוגבל. למרות זאת, הוא הדגים תרגילים שונים ומגוונים, ואלנה עזרה לי ללמד אותו 2 תרגילים חדשים.

אחרונה חביבה בסבב זה הייתה מייזי. גם מייזי הדגימה מגוון תרגילים, והדהימה את כולם ברצון שלה לעבוד. יוסי, בעליה של מייזי, ביקש שאלנה תעזור לו ללמד את מייזי לעמוד וללכת על 2 הרגליים האחוריות שלה, דבר שהיא התקשתה להבין ולבצע. בהנחיית אלנה, ותוך דקות בודדות, מייזי התחילה לבצע תרגיל זה בצורה יפה.


השלב האחרון בסדנה היה עבודה לצלילי מוזיקה. מבין הכלבים שהשתתפו, רק 3 היו בעלי נסיון בעבודה שכזו. מייזי שוב ביצעה תרגילים שונים בהתלהבות רבה, ואלנה נתנה ליוסי טיפים שונים לשיפור התאמת התנועות למוזיקה. לאחר מכן הגיע תור מייקי, אשר השתתף בתחרות בינלאומית בריקודים בסגנון חופשי בסוף חודש מרץ השנה. אלנה נתנה לי כמה רעיונות כיצד לשפר את העבודה של מייקי במהלך הריקוד, בכדי שאוכל ליישם זאת לקראת התחרות הבאה שלנו בעוד כמה חודשים.


הסדנה הסתיימה בריקוד מאולתר של אלנה וקייסי. עקב קשיי שפה, אלנה הביאה איתה דיסק לא מתאים, ולכן לא התאפשר לה להדגים ריקוד מוכן. הריקוד המאולתר הראה אלמנטים שונים מהריקודים שלה ושל קייסי, והיה מוצלח לא פחות מאשר הריקודים איתם היא הופיעה יום קודם לכן ב"כלביאדה".


יום לאחר הסדנה, שאלתי את אלנה מספר שאלות בנוגע לביקור שלה בארץ:
האם נהנית מהביקור שלך בארץ?
היה בסדר, כי את טיפלת בי.

 
איך הייתה ההופעה שלך ב"כלביאדה"?
היה חם.

 
וזהו? אין לך מה להוסיף בנושא?
לא. היה חם.

 
והסדנה?
היה נהדר.

 
מה חשבת על האנשים והכלבים שבאו?
היה מאד נחמד. היה ברור שהאנשים שבאו ללמוד שמו לב, הקשיבו, ובאמת רצו ללמוד, ושהם מעוניינים בריקודים עם כלבים. מייזי הייתה נהדרת!

 
האם תרצי לחזור לארץ כדי ללמד אנשים?
אשמח. אני צריכה ללמוד אנגלית בשביל זה - אתחיל ללמוד כשאחזור לצ'כיה.

 
איך קייסי הסתדרה בארץ?
היא הייתה עייפה, אבל למרות זאת בכל פעם שביקשתי ממנה משהו היא עשתה את מה שהיא הייתה אמורה לעשות, מה שהיה מצוין.


קייסי נהנתה בארץ?
היא אהבה במיוחד את הים.


מה כדאי לנו לעשות כדי להתחיל את נושא הריקודים עם כלבים בארץ?
כדאי קודם כל להתחיל להפגש - להתחיל עם קבוצה אשר תפגש באופן קבוע. אם אין מי שיכול ללמד אתכם, כדאי לקנות דיסק ולעבוד לפי ההנחיות בדיסק.
הבטחתי לאלנה שבימים הקרובים אתחיל ליישם את העצות שלה.


איך את התחלת עם הריקודים?
התחלתי לבד, עם כלבת הלברדור שלי. אחרי כמה תרגילים, נרשמנו לתחרות. המטרה של התחרות הייתה לראות כלבים אחרים, ולראות איך אנשים אחרים עושים את זה.


אילו עוד כלבים יש לך?
יש לי את דורה, הלברדור, אשר היום בת 12. היום היא חיה אצל ההורים שלי. קייסי היא כלבת בורדר קולי בת 7, איתה התחריתי במקומות שונים באירופה. בריטני היא כלבה מעורבת (רועה אוסטרלי ובורדר קולי) בת 3. את בריטני לקחתי מאנשים שהתעללו בה, והיא מאד פחדה מאנשים זרים, ממכוניות ומדברים שונים. אחרי שנה הצלחתי להביא אותה לרמה כזו שהיא תוכל להתחרות בריקודים בסגנון חופשי. הכלבה הצעירה ביותר היא צ'יפסי, כלבת פארסון ראסל טרייר בת שנתיים.


מתי התחלת עם ריקודים עם כלבים?
בשנת 2002 התחריתי בפעם הראשונה, אבל התחלתי עוד לפני כן.


כמה זמן לוקח לך להגיע לרמה טובה עם כלב?
זה תלוי בכלב ובנוהג. עם דורה ועם קייסי לקח לי הרבה זמן, כי אני הייתי צריכה ללמוד איך לעשות את זה. עכשיו לוקח לי כשנתיים.


האם למדת אילוף, או שלמדת לבד?
בצ'כיה אין איפה ללמוד אילוף.


האם יש משהו נוסף שאת רוצה לומר או להעיר?
אני רוצה להודות לך על הטיפול בי, ולאנשים שהשתתפו בסדנה שעשו אווירה נעימה וטובה. כל הסמינר היה ממש נחמד.


בימים הקרובים תתחיל להתארגן קבוצת ריקודים עם כלבים. המעוניינים להשתתף עם הכלב שלהם מוזמנים ליצור איתי קשר.

ברצוני להודות בראש וראשונה לאלנה על הסדנה המקצועית, ליוסי גיא ולמיכל קירשנר על העזרה בארגון הסדנה, למשה ודני אנגלברג על המקום המקסים שהם תרמו לטובת הסדנה, לסוזנה על התרגום, לדנה ורדינון על העזרה באירוח של אלנה, למשתתפים ולצופים שהגיעו לסדנה, וכמובן גם לקייסי, ראסטי, נמש, מייזי ומייקי על שיתוף הפעולה המדהים שלהם במהלך כל היום למרות תנאי מזג האויר הקשים ששררו באותו היום.

bottom of page